- Mateine
- Kawa czy yerba mate?
- Witaminy i składniki mineralne
- Właściwości antyutleniające
- Wspomaga odchudzanie
Mateine
Tajemniczy związek występujący w yerba mate?
W związku z właściwościami yerba mate odróżniającymi ją od herbaty czy kawy, konsumenci (czy bardziej - sprzedawcy) doszukali się w mate nowego cudownego związku o właściwościach stymulujących podobnych do kofeiny. Związek ten nazwali mateiną, która to miała być stereoizomerem kofeiny. Wieść o mateinie rozeszła się po całym świecie i szybko znikła, kiedy bardziej dociekliwi zauważyli, że kofeina nie posiada stereoizomerów...
Tak czy siak, yerba mate posiada na tyle inne działanie niż kawa, że czasami ciężko uwierzyć, że zawiera ona ten sam alkaloid co kawa - kofeinę. Na odmienne właściwości wpływają inne związki występujące w yerba mate.
Dla zainteresowanych, artykuł na temat mateiny w języku angielskim.
Kawa czy Yerba Mate ?
Masz dość kawy? Yerba mate jest dla Ciebie!
Yerba mate dzięki zawartości pochodnych ksantyn (kofeina, teobromina, teofylina) może z powodzeniem zastępować kawę, a jednocześnie dostarcza wielu pożytecznych składników. Podobnie jak kawa jest naparem stymulującym, który likwiduje zmęczenie oraz pobudza zdolności fizyczne i psychiczne organizmu, jednak w przeciwieństwie do niej posiada mniej skutków ubocznych, a jej pobudzające działanie utrzymuje się dłużej.
Korzystnie wpływa na wydajność pracy umysłowej, zapamiętywania i uczenia się.
Mechanizm energetyzującego działania Yerba Mate nie polega na wzmożonej produkcji ATP, lecz na spowalnianiu hydrolizy ATP, ADP i AMP.
Witaminy i składniki mineralne
Yerba Mate bogata jest w wiele witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Wyniki analizy ilościowej naparu ze 100g Yerba Mate Pajarito na 1 litr 70°C wody:
* DDR - procent dziennego zapotrzebowania
Analizę wykonano na Uniwersytecie Narodowym w Misiones.
Napar Yerba Mate zawiera dodatkowo: Witaminy: A, E, B2 (ryboflawina), B3, B5, H (biotyna), kwas pantotenowy, Minerały: mangan, selen, cynk, krzem.
W Yerba Mate występują również: flawonoidy (kwercetyna, rutyna), polifenole, inozytol, antyutleniacze, taniny, cholina, saponiny trójterpenowe (mateiny), kwas ursolowy, beta-amiryna, ilexozyd A i B, glikozyd menizdauryna.
Właściwości antyutleniające
Prócz walorów smakowych Yerba Mate posiada również silne właściwości antyutleniające, przez co pozwala zachować nam młodość i zdrowie. Występujące w Yerba Mate kwasy polifenolowe: głównie kwas chlorogenowy, neochlorogenowy i kryptochlorogenowy oraz kwas ursolowy posiadają właściwości antyutleniające silniejsze od kwasu askorbinowego (witaminy C).
kwas chlorogenowy
Wyżej wymienione kwasy oraz zawarte w Yerba Mate flawonoidy (m.in. rutyna, kwercetyna) hamują utlenianie LDL (utlenianie LDL może prowadzić do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu). Co więcej, związki te posiadają zdolność „wyłapywania” wolnych rodników, które powodują liczne niekorzystne reakcje w komórce takie jak utlenianie kwasów nukleinowych, białek czy lipidów, co może przyczyniać się do powstawania chorób degeneracyjnych.
Antyutleniacze (polifenole, flawonoidy) odgrywają ogromną role w utrzymaniu prawidłowego stanu zdrowia. Ostatnie doniesienia naukowe sugerują, że właściwości antyoksydacyjne odgrywają ważna role w ochronie przed nowotworami, miażdżycą i chorobami serca, jak również hamują proces starzenia się organizmu.
Liczne badania naukowe dowodzą, że antyoksydanty pochodzące z Yerba Mate w dużym stopniu przyczyniają się do redukcji ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory i choroby serca oraz opóźniają procesy starcze komórek.
Wykresy przedstawiają:
1. porównanie zwartości substancji antyutleniających w wybranych roślinach;
2. wykres zawartości polifenoli w czerwonym winie, herbacie oraz Yerba Mate (Life Sciences 77 (2005) 345–358).
3. Zdolność wyłapywania rodników przez wina, herbaty i Yerba Mate (Life Sciences 77 (2005) 345–358)
4. Pomiar fluorescencji krwi pobranej od trzech zdrowych osób przed i po podaniu ekstraktu z Yerba Mate. Zmiany fluorescencji odzwierciedlają ilość utlenionych cząsteczek lipoproteiny (LDL). Spadek fluorescencji po podaniu Yerba mate wyraźnie sugeruje właściwości hamujące utlenianie LDL!
(Źródło: BIOCHEMICAL AND BIOPHYSICAL RESEARCH COMMUNICATIONS 224, 338–344 (1996) ARTICLE NO. 1030)
Wspomaga odchudzanie
Oprócz właściwości silnie antyutleniających Yerba Mate również jest doskonałym środkiem odchudzającym przez co można ją spotkać w różnego rodzaju preparatach wspomagających utrzymanie prawidłowej wagi. Udowodniono, że herbata ta nie tylko obniża łaknienie, ale też przyspiesza przemianę materii (a więc i zbędnych kalorii), a w szczególności katabolizm węglowodanów i tłuszczy. W 1999 naukowcy ze Szwajcarii badali różne komercyjnie dostępne roślinne preparaty odchudzające. Nie stwierdzono zmian po kuracji żadnym z tych środków. W dodatku w żadnej z badanych roślin prócz Yerba Mate nie stwierdzono zmian we współczynniku oddechowym (RQ), którego spadek w przypadku Mate wskazuje na zwiększoną ilość spalonego tłuszczu. W roku 2000 duńscy naukowcy w artykule na temat badań dotyczących wpływu Yerba Mate na zmniejszenie masy ciała (The British Dietetic Association Ltd / J Hum Nutr Dietet, 14, pp. 243-250) dowiedli silnej korelacji między zmniejszeniem masy ciała a czasem stosowania naparu z Yerba Mate, Guarany i Damiany (YGD).